Svet jazdeckých nohavíc: Od tradície k modernite

Pridané: 11.04.2024
|
Prečítate za 3 min.
|
Jakub Rábek

Rajtky sú dlhoročná ikona jazdeckého sveta, zohrávajú nezameniteľnú úlohu v jazdeckej výbave. V tomto článku sa ponoríme do ich histórie a vývoja od tradičných strihov až po súčasné moderné varianty, aby sme lepšie pochopili ich význam vo svete jazdenia.Trochu hístórie


Jazdecké nohavice z teľacej kože, známe ako rajtky, mali bohatú históriu. V 19. storočí boli súčasťou vojenských uniforiem, najmä v Poľsku, kde tvorili charakteristický odev národného jazdectva. Pantalóny boli obzvlášť priliehavou verziou, istý čas známymi ako „poľský odev“, potom v mierne upravenej verzii boli súčasťou dámskej spodnej bielizne.


Významný vplyv na jazdecký odev mala Napoleonská armáda. Jej uniformy, navrhnuté pre pohodlie počas dlhých jazdeckých výprav, zaviedli farebnú schému (biela, tmavomodrá, červená) a štýl, ktorý sa dodnes používa v parkúre a jazdeckých disciplínach - dlhé sako a úzke nohavice.


Jedným z typov jazdeckých nohavíc s jasnou väzbou na vojenskú uniformu sú nohavice so širším strihom v oblasti stehien. Tento strih bol bežný medzi jazdeckými jednotkami v prvej svetovej vojne, ktorá bola poslednou, kde zohrávali kone a jazdecké jednotky kľúčovú úlohu.Od tradície k modernite


Tradičné jazdecké nohavice boli tesné v nohách, končili sa približne v polovici lýtka a disponovali gombíkmi alebo šnúrkami na lýtkovej časti. Výrazné rozšírenie cez stehná zaručovalo jazdcovi potrebnú voľnosť pohybu.


Moderné materiály ako spandex priniesli revolúciu v podobe priliehavých nohavíc bez lemov. Zipsy a suché zipsy v mnohých prípadoch nahradili tradičné šnúrky a gombíky na lýtkach. Tradičný štýl sa síce už bežne nenosí, ale stále ho preferuje kavaléria a historickí reenactori.Význam farieb a dizajnu


Pri výbere nohavíc na súťaž je farba dôležitá. Organizácie a tradícia presadzujú klasické a konzervatívne farby. Napríklad biela farba je bežná v drezúre a vyskytuje sa aj v parkúrovom skákaní. Jazdci, ktorých štýl jazdeckého oblečenia je odvodený od pánskych oblekov, nosia Kentucky jodhpury v tmavých farbách, zvyčajne čiernej, tmavomodrej alebo v odtieni, ktorý ladí s jazdeckým sakom. Farby sa môžu líšiť podľa disciplíny a štýlu jazdcov.


Rajtky môžu mať predný alebo bočný zips. Niektorí sa domnievajú, že bočný zips poskytuje čistejší vzhľad a je lichotivejší. Štýly sa tiež vyvíjajú k paralelným trendom v pouličnom oblečení, vrátane nízkych nohavíc a pestrofarebných a vzorovaných nohavíc a jodhpurs, ktoré sú zamerané predovšetkým na deti.Záver


Jazdecké nohavice, od tradičných po moderné varianty, hrajú neoddeliteľnú úlohu v jazdeckom svete. Ich vývoj odzrkadľuje nielen technologický pokrok, ale aj zmeny v preferenciách a štýle jazdenia. Bez ohľadu na to, či preferujete tradičný štýl alebo moderné inovácie, výber správnych jazdeckých nohavíc je kľúčový pre pohodlie a výkon pri jazdení.


 Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom:

  1. Aké sú vaše obľúbené jazdecké nohavice a prečo?
  2. Aké tipy by ste dali ostatným jazdcom pri výbere jazdeckých nohavíc?
  3. Stretli ste sa s nejakými problémami pri používaní jazdeckých nohavíc? Ako ste ich vyriešili?


 Hľadáte perfektné jazdecké nohavice pre seba alebo pre svojich blízkych? Vyberte si z našej širokej ponuky dámskych, pánskych a detských rajtiek! 


Dámske rajtky: https://www.bazarpegas.sk/kategoria/damske-oblecenie/rajtky-a-pantalony/

Pánske rajtky: https://www.bazarpegas.sk/kategoria/panske-oblecenie/rajtky-a-pantalony/

Detské rajtky: https://www.bazarpegas.sk/kategoria/oblecenie-pre-deti-a-juniorov/rajtky-a-pantalony/ 


Ak máte akékoľvek otázky ohľadom jazdeckých nohavíc, neváhajte nás kontaktovať.

 


 

Budeme radi za každé zdielanie článku.

 

Ďakujeme za prečítanie!
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Breeches


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2014 - 2024 © Jazdecké potreby Bazár Pegas